Kotleba – ĽSNS

Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (skratka ĽS Naše Slovensko

Strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko nebola zaregistrovaná na Ministerstve vnútra SR v súčasnej podobe, ale vznikla prevzatím Strany priateľov vína. Tým M. Kotleba obišiel potenciálne problémy pri registrácii na MV SR, vyplývajúce zo zrušenia jeho predchádzajúcej strany Slovenská pospolitosť – národná strana. 

Strana priateľov vína bola na ministerstve vnútra zaregistrovaná 20. októbra 2000. Vznikla okolo bývalého kandidáta na prezidenta signalistu Milana Fogaša. Strana samu seba považovala za recesistické združenie, ktoré malo mať pôvodne názov HOVNO (Hnutie oklamaných voličov a nasrdených občanov). Strana sa prezentovala ako liberálno-ekologická. Pred parlamentnými voľbami 2006 ponúkla miesto na kandidátke každému, kto zaplatí 50 000 SKK. Nakoľko sa jej nepodarilo do stanoveného termínu vyzbierať peniaze na kauciu, podľa vlastného vyjadrenia vstúpila do ilegality.

V roku 2010 stranu prebrali ľudia okolo Kotlebu a Slovenskej pospolitosti, zmenili názov a začali sa politicky angažovať. Volebným lídrom strany je Marian Kotleba.

V parlamentných voľbách v roku 2016 sa dostala do parlamentu s 8,04% platných hlasov, čo je necelých 210 000 hlasov.

Názvy strany:

  • do 18.05.2009 , Strana priateľov vína
  • do 22.02.2010 , Ľudová strana sociálnej solidarity
  • do 09.11.2015 , Ľudová strana Naše Slovensko

Zdroj: WikipédiaRegister politických strán a hnutí MV SR