4. Propaguje rasizmus a antisemitimus

Marián Kotleba dlhodobo vo svojej politickej kampani prejavuje otvorene antisemitizmus. Často označuje židov za sionistov, aby sa vyhol trestnému stíhaniu. Napriek tomu v niektorých jeho starších prejavoch je vo svojich prejavoch otvorenejší. Rovnako hanlivo sa vyjadruje na adresu Rómov, ktorých označuje ako “cigánski extrémisti”, “cigánski paraziti” a pod. Citáty:

  • Nepotrebujeme sa vyrovnávať so žiadnym pocitom kolektívnej viny alebo sa donekonečna ospravedlňovať tým, ktorí slovenský národ stáročia dehonestovali, využívali, vyciciavali (…) Veď už Ľudovít Štúr vo svojom nadčasovom diele o týchto diabloch v ľudskej koži povedal: „Mukám a utrpeniu ľudu nebolo konca-kraja. Tento cudzí národ nespojený nijakým putom s naším národom, národ, ktorý zo zásady zavrhoval kresťanstvo, a preto nepozná lásku k blížnemu, hrozným spôsobom šafáril medzi našimi kmeňmi.“ (Kotleba o židoch v prejave k 14. marcu 2004)
  • “Slovenská pospolitosť – národná strana je nositeľom ducha rodoľuba Ľudovíta Štúra, otca národa Andreja Hlinku, prvého slovenského prezidenta Dr. Jozefa Tisa a všetkých ďalších velikánov slovenského národa.” (Kotleba v rozhovore pre časopis Hlas národnej stráže v roku 2005)
  • “Židom, ktorí len z milosti slovenského národa žijú na našom území, až bytostne vadí všetko, čo je slovenské, národné a kresťanské (…) Aj v minulosti pôsobili proti slovenskému národu, jeho štátnosti  a kresťanským tradíciám, a to veľmi často v pevnom spojenectve s maďarskými šovinistami a domácimi zradcami.” (Kotlebova reakcia k protestu Židovskej náboženskej obce proti demonštrácii Slovenskej pospolitosti v Komárne v roku 2005)
  • “Sme tu, aby sme si pripomenuli 70. výročie slovenského štátu. Na výčitky o prenasledovaní židovského obyvateľstva môžeme povedať jedno: My sme národnosti slovenskej, nie národnosti židovskej. A preto nás židovská otázka ako taká nezaujíma.”(Kotleba v prejave k 14. marcu 2009)
  • “Celospoločenská duchovná a morálna kríza tu nie je od jesene minulého roka. Ani neprišla z Ameriky. Táto hlboká a pretrvávajúca kríza na Slovensko dorazila 29. augusta 1944, keď sa zradná časť slovenského národa postavila proti vlastnému štátu a proti svojmu jedinému a veľmi dobrému prezidentovi, pánovi doktorovi Jozefovi Tisovi.” (Kotleba v prejave k 14. marcu 2009)

Rovnaké postoje zastávajú aj ďalší poslanci a členovia ĽSNS:

Der Stürmer vydával nemecký nacistický politik a vydavateľ Julius Streicher, odsúdený počas Norimberských procesov za šírenie nenávistnej atisemitskej a nacistickej propagandy.

Poslanec NRSR Peter Krupa

Tento poslanec zdieľal napríklad tzv. 14 slov – heslo americkeho neonacistickeho teroristu Davida Lanea, odsudeneho na dozivotie:

Volebný program z roku 2010 – 10 bodov.

Sľubuje odstrániť zvýhodňovanie „cigánskych príživníkov pred slušnými ľuďmi. Parazitom nedáme zadarmo vôbec nič – žiadne domy, dávky, ani príspevky“. Strana chcela zároveň upraviť väzenský a trestný systém tak, aby „si každý rozmyslel, či bude radšej poctivo pracovať alebo kradnúť, lúpiť, znásilňovať či vraždiť“ (program ĽSNS), pretože „teror zo strany cigánskych extrémistov nepoľavil“ a „napriek stúpajúcim výdavkom na obranu a bezpečnosť sú cigánski extrémisti čoraz brutálnejší a počet ich obetí sa každý mesiac zvyšuje”. (Naše Slovensko 11/2011)

Antisemitská karikatúra v mesačníku Náš Kraj, vydávanom BBSK

Obrázok muža držiaceho bankovky nápadne pripomína nacistickú protižidovskú propagandu, a vyskytuje sa často práve na stránkach s antisemitským obsahom. Tento konkrétny štýl je z pera Bena Garrisona (pseudonym Wyatt Mann – foneticky v angličtine “biely muž”), ktorý sám je veľmi aktívny konšpoiračný teoretik a karikaturista populárny v neonacistických kruhoch. V materiále ĽSNS sa jedná konkrétne o brázok zobrazujúci žida, s nápisom “S židmi to prehráte.” Typologicky sa jedná o tzv. “The Evil Jew” mém. Pôvodnú karikatúru nájdeme napr. na stránkach The Daily Stormer, americkéno neonacistického časopisu. Grafici ĽSNS teda aktívne čerpajú z neonacistických a konšpiračných materiálov, keďže v iných médiách ani bežných obrazových databankách sa podobné karikatúry nevyskytujú. Dostupné napríklad tu.

Pôvodná karikatúra:

Pozvánka na verejné podujatie ĽSNS v Martine v roku 2010 organizované Mariánom Mišúnom ako členom ĽSNS.